A Scheiber Sándor Környezetvédelmi Tanulmányi verseny kirándulása

Az OR-ZSE közösségszervező hallgatói és tanárai, összesen 17-en, 2014. október 5-8. között tematikus kiránduláson vettek részt.

A vasárnap reggel induló túra első állomásaként Keszthely zsidó vonatkozású látványosságait tekintették meg.

 

Az idegenvezető a helyi hitközségi elnök, Goldschmidt István volt.

Először a Pethő-ház nevű középkori kúriát tekintettük meg, a ház falán domborművel. Itt született Goldmark Károly zeneszerző. A Zsinagóga épülete a ház udvarában található.

 

A közösség az imateremben "tízóraival" kedveskedett a pesti diákoknak, majd a régi gettóról, és az áldozatok emlékére emelt emlékműről hallgathattak rövid ismertetést.

Ezután a ma is a rendeltetésének megfelelően működő zsinagóga megtekintése következett, ahol továbbra is a hitközség vezetője tartott rögtönzött előadást a zsinagóga, és a helyi közösség történetéről.

Nagy érdeklődés kísérte a Kelet-Európában egyedülálló, és a tíz éve működő Bibliai Kert megtekintését. A szegedi hagyományt követő (Lőw Immánuel működtetett hasonló kertet, mely a II. világháború során megsemmisült) kertben a Bibliában említett növények mellett kialakításra került a Genezáreti-tó kicsinyített mása is.

 

 

A túra második állomásán, Pethőhenyén egy két kilométeres lovaskocsikázást követően az erdőben megbújó régi zsidó temető avatásán vettek részt a hallgatók.

 

 

 

Itt beszédet mondott Manninger Jenő országgyűlési képviselő, Deák István polgármester és Tordai Péter BZSH elnök. Az emlékezést Anatolij Klavanszkíj, az OR-ZSE végzett kántora által előadott Él molé rachamim gyászima és a Kádis mélyítette el.

Az avatás után a program a faluházban fogadással és ebéddel folytatódott. A szíves vendéglátás, és az üdvözlő szavak mellett a résztvevők megismerkedhettek a falu polgármesterének verseivel is.

A feszített program miatt egyetemünk képviselői az ebéd után rögtön folytatták útjukat Zalaegerszegre, ahol egy OR-ZSÉ-n végzett közösségszervező, a zalaegerszegi hitközség vezetőjének felesége, Siklósné Balkányi Judit kalauzolt a Hevesi Sándor Színház aulájában rendezett kiállításon. A "Tűvarázs – zsinagógák gobelinben" című tárlaton Judit munkáit lehetett megcsodálni.

A hímzett zsinagógák után tanulóink megcsodálhattak egy 2000-ben felújított, bár jelenleg hangverseny- és kiállító teremként funkcionáló zsidó templomot is, melyre Zalaegerszeg méltán büszke.

A templom, a gettó, és mártíremlékmű megtekintése után a hitközség termében került sor a helyi közösségi munkáról tartott előadásokra, amelyek után kedélyes beszélgetés folyt a diákok és a helyi aktivisták között.

Az este közeledtével ezután már csak egy világhírű toronyóra megtekintésére maradt idő, melyet Preisz József mutatott be szakértő magyarázattal.

 

 

 

A második nap az elsőhöz hasonlóan sűrű programot ígért. Az első cél a lendvai zsinagóga megtekintése volt. Sajnos itt is csak kívülről lehetett megcsodálni a kiállító- és rendezvényteremként működő templomot,

 

 

 

 

 majd gyorsan továbbrobogott a csapat Zágráb felé, ahol ismét egy régi hallgatónk, a közben rebecenné avanzsált Simonyi Ági, alias Ágnes Da-Don kalauzolt.

 

 

A régi zsinagóga helyén felállított emléktábla megtekintése, és egy rövid belvárosi séta után a Bét Izrael közösség lakás-zsinagógája, és az erkélyen készülő szukkoti sátor kápráztatta el tanulóinkat.

 

 

Az ismertető végére betoppant Kotel Da-Don rabbi is, akit a csoport néhány tagja ismerősként üdvözölt.

 

 

 

 

A ritka gondossággal berendezett lakás-zsinagóga után a rebecen megmutatta a helyi Lauder általános iskolát, a város fölé magasodó domb tetején. Fiatal közösség - fiatal rabbi - fiatal iskolaigazgató: reményteli együttállás.

 

 

 

Hallgatóink Trieszt felé haladtukban még egy rövid pihenő erejéig megálltak Rijekában, ahol a belváros és a kikötő megtekintése lehetőséget nyújtott az elgémberedett végtagok megmozgatására.

 A második nap a trieszti szállás elfoglalásával, és borozgatós esti beszélgetésekkel zárult.

A harmadik nap teljes egészében Trieszti programokból állt. A rövid reggeli belvárosi séta után profi idegenvezető támogatásával ismerték meg diákjaink a különleges zsinagógát.

Egy épületben két zsinagóga: ez nem mindennapi élmény. A helyi zsidók összetétele miatt a kisebbik zsinagóga szefárd

a nagyobbik askenázi rítus szerint működött.

 

 

Az idegenvezető kapott egy kis pihenőt, amikor váratlanul megjelent Ariel Haddad, a helyi rabbi, aki rögtön átvette a bemutatást, és nem feledkezett el a közelgő ünnep ürügyén a majdnem teljesen kész sátrat is megmutatni.

 

Az idegenvezető akkor jutott ismét szóhoz, amikor a program szerint a régi koncentrációs tábor megtekintése következett. A nyomasztó hangulatot próbálta érdekes történetekkel színezni…

A tábor elhagyása előtt egy közösen elmondott kádis zárta le a lelkileg megterhelő részt. A könnyed városi séta során körbejárt, régen gettóként funkcionáló városrész bejárása a tábor után szinte felüdülésnek tűnt.

A zsidó emlékek látogatása után, immár idegenvezető nélkül felvillamosozott a csapat a Villa Opicinához, és megtekintette a várost felülről.

A késő délután a polgári kultúra jegyében telt, felfedezve a XIX. századi romantikus palota, a Miramare Kastély csodáit, mely a szállástól rövid sétával kényelmesen elérhető volt.

A negyedik nap főszereplője a hazautazás, melyet egy pihenő erejéig maribori városnézéssel törtek meg diákjaink. Ebben a városban is tematikusan a Zsidóutca, a jelenleg múzeumként működő zsinagóga, és a városfalon kívül, a folyóparton épített Zsidó torony, volt a fő célpont.

Leendő közösségszervezőink a négy nap alatt nyolc városban jártak, és mindeközben busszal, villamossal, és gyalog 1.340 km-t tettek meg.

2014.10.10.
Kolb Tamás
Közösségszervező III.