Kegyeleti út Strasshofba
 


Nemzeti zarándoklat indult Budapestről vasárnap, a magyarországi zsidóság deportálásának 70. évfordulóján az alsó-ausztriai Strasshofba. Ott működött az az átmeneti tábor, ahová tizenötezer magyar zsidót hurcoltak el tehervagonokba zsúfolva.

Főszervező: Dr. Petrasovics Anna,
résztvevők: az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem, Zsidó Közösségszervező szakos hallgatóin és tanárain kívül túlélők és hozzátartozóik, egykori áldozatok leszármazottai, továbbá sokan, akik együttérzésüket és sajnálatukat szeretnék ilyen módon kinyilvánítani
néhány résztvevő név szerint, a teljesség igénye nélkül :
Drukker Tibor, túlélő
Szeles Tibor, túlélő
Friss György
Fekete László
Haraszti György
Róbert Péter
Sommer László
Lomniczi Zoltán fővédnök
Eli Keidar (Keren Hayesod)
Hurwitz Dvora
Markovics Zsolt
Asztalos Károly
Gabriel Din /Aagainst Football Racism/
Napsugár együttes /jelbeszéd táncegyüttes/

A zarándoklat célja: "nemzeti megbékélés és az egykori elszenvedők iránti alázat és tisztelet"

A zarándoklat zászlója

A Zarándoklat programja:
7.00 indulás, öt autóbusszal a Blaha Lujza térről.
Az autóbuszokon kölcsönös bemutatkozás, az egyes buszon Szeles Tibor visszaemlékezése

További utasok felvétele, szalagok illetve koszorúk átvétele Tatán, Ácson, Győrben, Mosonmagyaróváron, majd érkezés az emlékműhöz, Strasshofba.

Strasshof, emlékmű

Az emlékműnél Strasshof képviselői, többek közt a polgármester az iskolaigazgató Hajas Gábor a Magyar Külképviselet munkatársa, az osztrák Parlament egy tagja, a Strasshof munkacsoport képviselője tart beszédet. Különösen megindító beszédet tartott a település evangélikus lelkészasszonya.

Magyar részről Dr. Petrasovics Anna, Dr. Lomniczi Zoltán, Markovics Zsolt és Friss György beszélt, Fekete Lászlótól és Venczel Györgytől egy-egy zsoltár hangzott el. Az autóbuszból megnéztük az egykori láger helyét, ami jelenleg magántulajdonban lévő szántóföld.

Dr. Lomniczi Zoltán beszél

A délelőtti program a temetőben ért véget, ahol a résztvevők virágot vittek a szovjet katonai emlékműhöz.

Strasshofi temető

A délutáni program a művelődési házban folytatódott, a helyi vöröskereszt munkatársai kóser ebéddel készültek, majd a zeneiskola tehetséges növendékeit hallgattuk meg. Prezentáció formájában a munkacsoport vezetője bemutatta a tábor teljes dokumentációját, az építési engedélytől a pontos tervrajzokon át a légi felvételekig, melyek az elkészült táborról készültek.

16.00-tól pódiumbeszélgetést láttunk és hallottunk a helyi munkacsoport tagjaival, majd elhangzott a Szól a kakas már című dal az Is Real Project közreműködésével. Következett a túlélők panelbeszélgetése Róbert Péter moderálásával és Haraszti György részvételével.

A program befejezéseképpen a Napsugár együttes műsorát és az Is Real Project koncertjét hallhattuk. A visszaindulást - mely késő este volt -a résztvevők közös Minha imája előzte meg.

Mincha indulás előtt

Az eseményen való részvételt a következőkben is szükségesnek tartom, mert valamennyi kegyeleti út a múltba tekint vissza, javíthatja a jelen és a jövő viselkedési normáit, elősegíti a kölcsönös megbecsülést.

Sommer László
2014.06.25.

Vissza