A Littman sorozat
Littman Library of Jewish Civilization

Az OR-ZSE Könyvtára májusban értékes ajándékcsomaggal gazdagodott. A nemrég egyetemünkön doktorált Thomas Salomon ajándékozta a könyvtár részére a Littman Library of Jewish Civilization két kötetét, majd kérésünkre, az ő közvetítésével a kiadó a sorozat még húsz kötetét küldte el nekünk, az egyetem hallgatói, oktatói és a könyvtár olvasói okulására.

A sorozat első kötetét 1965-ben adta ki Louis Littman, aki tevékenységét édesapja emlékének ajánlotta. Az első esztendőkben neves kiadók égisze alatt jelentette meg a könyveket, majd ahogy a munka jelentősége növekedett, létrehozta a saját kiadóját.

Louis Littman 1987-es halála után munkáját felesége és fia Robert Joseph Littman folytatta, immár alapítványi formában, mivel ezek a magas színvonalú ismeretterjesztő munkák nem kereskedelmi forgalmazásra termettek.

A Littman Library mára a tudományterületen az egyik legjelentősebb kiadóvá vált. Az általuk kiadott könyvek a zsidó kultúra, történelem, vallás területének széles skáláját fogják át.

A legújabb kutatási eredményeket igyekeznek minél érthetőbben, ugyanakkor magas tudományos színvonalon megjelentetni. Napjainkban a kiadó és köteteik kivívták a zsidó közvélemény és a tudományos világ komoly elismerését.

A könyvtárunk számára eljutatott könyvajándék is, örökösei kérésére, a közelmúltban elhunyt Robert Joseph Littman emlékét szolgálja. Köszönjük nekik és elsősorban Colette Littman-nak az értékes köteteket, amik számos témát ölelnek fel, álljon itt róluk néhány mondat.



Simon J. Bronner szerkesztésében került kiadásra a Jewish Cultural Studies sorozat, amelyből 4 kötettel gyarapodott könyvtárunk. Ezek mindegyike a Raphael Patai Díj nyerteseinek tanulmányait tartalmazzák, amelyek történelmi és kortárs szempontból vizsgálják a világi és vallásos zsidóság kulturális gyakorlatát a népművészet, antropológia, történelem, szociológia és egyéb társadalomtudományok területén.


 

A zsidó filozófia témáját gyarapítja Avraham Grossmann Rashi illetve Robert Brody Sa’adyah Gaon című műve, de történeti illetve holokauszt témakörű könyvekkel is gazdagodtunk.

 

 

Antony Polonsky 3 kötetes munkája a kelet-európai zsidó közösségek történetéről szól – magában foglalva a szociálpolitika, gazdaság és vallás területét - Lengyelországban és Oroszországban 1350-től 2008-ig. (The Jews in Poland and Russia Volume I 1350 to 1881; Volume II 1881 to 1914; Volume III 1914 to 2008)

 

 

 

 

Ugyancsak a lengyelországi zsidóságnál maradva, a galíciai zsidóság örökségét mutatja be a holokauszt után, a krakkói Galíciai Zsidó Múzeum gondozásában megjelent album 74 fényképpel, Jonathan Webber szövegével Chris Schwarz képeivel. (Rediscovering Traces of Memory; The Jewish Heritage of Polish Galicia)

 

A hászkálá témakörével két könyv is foglalkozik, Shmuel Feiner Haskalah and history illetve Shumel Feiner és David Sorkin szerkesztésében a New perspectives on the haskalah.

 

 

Térben és időben más-más aspektusból foglalkoznak a kereszténység-zsidóság kapcsolatával az alábbi kiadványok.
A középkori zsidó – keresztény hitvitákat, az 1240-es párizsi, az 1263-as barcelonai és az 1413-14-es tortosai-t tárgyalja Hyam Maccoby munkája. (Judaism on Trial; Jewish-Christian Disputations in the Middle Ages).

 

 

 

 

Marcel Simon tanulmánya a keresztények és zsidók közötti kapcsolatokról szól a Római Birodalom korában ante 135 – 425. (Verus Israel; A Study of the Relations between Christians and Jews in the Roman Empire AD 135 – 425).

 

 

 

 

A viktoriánus korabeli Angliában élő zsidók társadalomtörténetével foglalkozik Anne és Roger Cowen Victorian Jews through British eyes című könyve. A gyönyörű képanyaggal illusztrált kötet bemutatja többek között a korabeli prominens zsidó családok, így a Rothschild, Sassoon és a Montefiore, történetét is.

 

 

 

 

A nők feltűnően hiányoznak a zsidó misztikus hagyományból, ezt hivatott pótolni Ada Rapaport-Albert Women and the messianic heresy of Sabbatai Zevi 1666-1816 című munkája.

 

 

 

 

Vallástudományi munkáink is bővültek.
Louis Jacobs átdolgozott, kibővített tanulmánya a Tree of Life központi tézise, hogy az adott korszakok társadalmi, gazdasági, teológiai, politikai tényezői mindig is hatással voltak a halachikus törvények, a zsidó jog, a judaizmus eszméinek alakulására.

 

 

 

 

Jeremy Schonfield Undercurrents of Jewish Prayer című munkájában a Sziddurt, amivel egy hagyomány tisztelő zsidó a mindennapi életben a leggyakrabban találkozik, azon belül is a Sáchritot veszi részletes elemzés alá az askenázi rítus szerint.

 

 

 

A következő kötetek az európai zsidóság identitás kérdésével is foglalkoznak.
A Jonathan Webber szerkesztette tanulmánykötet a Jewish Identities in the New Europe írói arra keresik a választ, hogy a holokauszt utáni zsidóság a posztkommunista Európában- keleten és nyugaton-, hogyan tekint önmagára: vallási kisebbségként, etnikai csoportként vagy csak annak a közösségnek a tagjaként, amiben él? Továbbá, hogyan tekintenek rájuk a nem zsidók, és milyen a kapcsolatuk más európai országok zsidóságával, Izrael ténye az, ami összekovácsolja őket? A Magyarországról szóló tanulmányát Kovács Andrástól olvashatjuk Changes in Jewish Identity in Modern Hungary címmel.

 

 

Az Insiders and Outsiders című tanulmánykötet alapjául a Jeruzsálemi Héber Egyetemen 2006-ban tartott „Insiders, Outsiders and Modern East European Jewry” című konferencia szolgált. A kötet szerzői a modern kelet - európai zsidóság kulturális és politikai orientációjának, kapcsolatainak, önmeghatározásának problémáit vizsgálják, azt hogy hogyan találják meg újra a zsidók az identitásukat a változó kelet-európai társadalomban. (Insiders and Outsiders, Dilemmas of East European Jewry, szerkesztette Richard I. Cohen, Jonathan Frankel és Stafani Hoffman)

 

Bízunk benne, hogy ezek az értékes munkák könyvtárunk közönségének hasznára válnak.

Dr. Szegő Ágnes könyvtárvezető
és Weisz Áges könyvtáros
2014.06.16

Vissza